آیا کامپوزیت باعث پوسیدگی دندان می‌شود؟

آیا کامپوزیت باعث پوسیدگی دندان می‌شود؟ اینجا در مرکز دندان پزشکی زیبایی دکتر سپیده کاظمی زاده، به این سوال پاسخ داده و به مواردی که بعد از انجام کامپوزیت دندان، موجب پوسیدگی دندان می شوند، می پردازیم. همچنین با توجه به چند مورد ذکر شده توسط خانم دکتر کاظمی زاده در این مقاله، می توانید از پوسیدگی دندان بعد از کامپوزیت، جلوگیری کنید.

بیماران زیادی جهت انجام ونیر کامپوزیت در اصفهان، به مرکز دندانپزشکی زیبایی دکتر سپیده کاظمی‌زاده مراجعه می‌کنند و دغدغه بسیاری از آنها این است که آیا کامپوزیت باعث پوسیدگی دندان می‌شود؟ در ادامه به پاسخ این سؤال می‌پردازیم.

تماس با ما | شماره واتساپ مرکز دندانپزشکی زیبایی دکتر سپیده کاظمی زاده

کامپوزیت‌ها، موادی با بیس رزینی هستند که برای برطرف‌کردن عیوب و زیباسازی دندان‌ها به کار می‌رود و باتوجه به اینکه مزایای زیادی دارد؛ اما گاهی اوقات می تواند منجر به مشکلات و عوارض کامپوزیت دندان، از جمله پوسیدگی دندان، شود. این سؤال ممکن است برای بسیاری از افراد پیش آید که اگر کامپوزیت ونیر انجام دهم، آیا دندان زیر این کامپوزیت پوسیده می‌شود یا خیر؟ آیا کامپوزیت شدّت و سرعت پیشرفت پوسیدگی را بیش‌تر می‌کند یا خیر؟ در پاسخ به این سؤال بایستی به علل پوسیدگی در زیر ونیرهای کامپوزیتی اشاره کرد:

کانال اینستاگرام مرکز دندانپزشکی دکتر کاظمی زاده | مرکز دندانپزشکی تخصصی دکتر سپیده کاظمی زاده

چگونه کامپوزیت ونیر باعث پوسیدگی می‌شود؟       

کامپوزیت ونیر جزء درمان‌های زیبایی است که نیاز به مراقبت و رعایت نکات زیادی دارد. در زیر با تعدادی از موارد که موجب پوسیدگی دندان می شوند آشنا می شویم:

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان بعد از کامپوزیت

اگر بیمار، مراقبت‌های بعد از کامپوزیت دندان را جدی نگرفته و بهداشت دهان را خوب رعایت نکند، نه‌تنها احتمال پوسیدگی دندان افزایش پیدا می‌کند؛ بلکه سبب احتمال تجمع باکتری در اطراف کامپوزیت و لثه نیز می‌شود. این امر باعث التهاب لثه شده و اگر این التهاب لثه درمان نشود، منجر به تحلیل لثه، استخوان و لقی دندان‌ها می‌گردد.
درصورتی‌که دندان زیر کامپوزیت پوسیده شود، چون حفره‌ای که ایجاد می‌شود مشخص نیست، ممکن است بیمار متوجه پوسیدگی دندان‌ها نشده و به دندان‌پزشک مراجعه نکند. در این حالت ممکن است پوسیدگی آن‌قدر پیشرفت کند که دندان نیاز به معالجه ریشه (روت کانال تراپی) پیدا کند. اگر پوسیدگی دندان خیلی زیاد باشد، بعد از معالجه ریشه، به‌جای درمان کامپوزیت ونیر، باید روکش دندان استفاده کرد که دوام و استحکام دندان بیش‌تر شود.
آیا کامپوزیت باعث بوی بد دهان می شود؟

تماس با ما | کانال آپارات مرکز تخصصی دندان دکتر کاظمی زاده در اصفهان

اجرای نادرست و مراحل نصب غیرصحیح کامپوزیت                                                        

کامپوزیت ونیر دارای مراحل خاص و حساسی است که هر مرحله باید به‌درستی و بادقت کامل انجام شود. گاهی برخی دندان‌پزشکان در انجام بعضی مراحل، دقت لازم را ندارند و اگر در هر مرحله کوتاهی انجام شود، درمان با شکست روبرو می‌شود. مثلاً برای آماده‌سازی دندان‌ها یک اسید ضعیف روی مینا دندان گذاشته می‌شود که سطح دندان را خشن و برای پذیرش کامپوزیت آماده می‌کند؛ مدت‌زمان قراردادن این اسید و میزان شست‌وشوی اسید بسیار مهم است.
همچنین در موقع قراردادن چسب و کامپوزیت روی دندان، باید کاملاً دندان ایزوله باشد و آلوده به بزاق یا خون نشود. هرگونه آلودگی باعث ایجاد یک فاصله یا گپ بین دندان و کامپوزیت می‌شود و همین فواصل ریز میکروسکوپی باعث ورود میکروب و ایجاد پوسیدگی می‌گردد؛ بنابراین توصیه می‌شود حتماً در انتخاب دندان‌پزشک برای کامپوزیت دندان، دقت بالایی داشته باشید.

عدم توجه بیمار به چکاپ‌ها و مراقبت‌های دوره‌ای

حتی اگر کامپوزیت موردنظر شما از مقاومت و دوام بالایی برخوردار است، چکاپ‌های هر 6 ماه یک بار یا سالی یک بار را جدی بگیرید تا اگر پوسیدگی ایجاد شده باشد، قبل از این که وسعت پیدا کند، سریعاً ترمیم شود.

برای جلوگیری از پوسیدگی بعد از کامپوزیت، چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

باتوجه‌به مطالبی که ذکر شد می‌توان نتیجه گرفت که کامپوزیت به‌خودی‌خود باعث پوسیدگی نمی‌گردد؛ بلکه رعایت‌نکردن مراقبت‌ها و اصول انجام درمان، می‌تواند منجر به بروز پوسیدگی شود. رعایت یک سری از دستورالعمل‌ها، می‌تواند کمک بزرگی به جلوگیری و یا کاهش مشکلات بعد از انجام کامپوزیت ونیر کند. در زیر به تعدادی از این دستورالعمل‌ها برای جلوگیری از پوسیدگی دندان بعد از کامپوزیت، اشاره می‌کنیم:

کامپوزیت موجب پوسیدگی دندان می شود؟ | مطب دکتر سپیده کاظمی زاده در اصفهان

  • نکات بهداشتی مربوط به دهان و دندان را رعایت کنید. استفاده از مسواک و نخ دندان، کمک بزرگی به جلوگیری از پوسیدگی و کاهش سرعت پیشرفت آن می‌کند.

بعد از انجام درمان‌های زیبایی (مخصوصاً کامپوزیت ونیر) روش صحیح مسواک‌زدن و نخ دندان‌زدن نسبت به زمانی که هیچ درمان زیبایی انجام نشده است، اهمیت بیش‌تری دارد.

  • حتماً در زمان‌های مناسب برای چکاپ‌ها به پزشک خود مراجعه کنید. در این چکاپ‌ها معاینات لازم جهت بررسی پوسیدگی‌ها و سلامت دندان و لثه انجام می‌شود.
  • در انتخاب پزشک خود دقت کرده و برای درمان‌های زیبایی دندان به متخصص این رشته مراجعه کنید.

با پوسیدگی دندان زیر کامپوزیت ونیر، چه باید کرد؟

اگر زمان مناسبی به پزشک مراجعه کنید که وسعت پوسیدگی زیاد نباشد، دندان‌پزشک با تراش پوسیدگی و ایجاد حفره از پشت دندان، ترمیم را انجام می‌دهد و با کامپوزیت‌های مخصوص ترمیم، آن حفره را پر می‌کند؛ ولی اگر دیر به پزشک مراجعه کرده و وسعت و پیشرفت پوسیدگی آن‌قدر زیاد باشد که ریشه دندان درگیر شده باشد، اول باید درمان معالجهٔ ریشه انجام شود و سپس باتوجه‌به وسعت پوسیدگی، تصمیم گرفته می‌شود که آیا کامپوزیت روی دندان کامل حذف شود و به‌جای آن دندان با روکش درمان شود یا خیر؟

درصورتی‌که شما بیمار عزیز هم به دنبال انجام درمان ونیر کامپوزیت در بهترین مرکز دندانپزشکی زیبایی در اصفهان هستید، می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی با ما در تماس باشید.

همچنین برای آشنایی با سایر خدمات مطب دندانپزشکی دکتر سپیده کاظمی زاده، از صفحات بلیچینگ دندان در اصفهان، اصلاح طرح لبخند در اصفهان و لمینت سرامیکی اصفهان دیدن فرمایید.

صفحات مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست