لمینیت بهتر است یا کامپوزیت؟ | بهترین متخصص دندانپزشکی زیبایی در اصفهان

لمینت سرامیکی یا کامپوزیت ونیر؟ کدام برای شما مناسب تر است؟
دکترسپیده کاظمی زاده متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی در اصفهان

لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر، دو راهکار بسیار مفید، کاربردی و پرطرف‌دار برای زیباسازی دندان‌ها هستند. شما در مطب دندانپزشکی زیبایی دکتر سپیده کاظمی‌زاده، می‌توانید باکیفیت‌ترین خدمات دندانپزشکی زیبایی در اصفهان را دریافت نمایید.

کانال اینستاگرام مرکز دندانپزشکی دکتر کاظمی زاده | مرکز دندانپزشکی تخصصی دکتر سپیده کاظمی زاده
اولاً بهتر است بدانیم به هرگونه لایه خارجی که روی دندان‌ها را بپوشاند و فرم و رنگ دندان‌ها را اصلاح کند، لمینت و یا ونیر کامپوزیت گفته می‌شود؛ حال اگر این پوشش از جنس سرامیک باشد به آن لمینت سرامیکی گفته شده و اگر از جنس رزین باشد، به آن کامپوزیت ونیر (لمینت کامپوزیتی) می‌گویند. با این دو روش، می‌توان مشکلاتی از جمله بدرنگی، فواصل باز بین‌دندانی، ترک‌ها، شکستگی‌ها، به‌هم‌ریختگی و نامنظمی‌های دندان‌ها را اصلاح کرد.

 

تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیت دندان چیست؟

 تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر، در مواد تشکیل‌دهندهٔ آنها است. کامپوزیت یک مادهٔ رزینی بوده و داخل آن فیلر وجود دارد؛ اما لمینت از جنس سرامیک هست که این سرامیک انواع مختلفی مثل فلدسپاتیک، ایمکس و… دارد.
این دو متریال و دو روش درمان، از لحاظ زیبایی، طول عمر و دوام، استحکام، میزان رنگ‌پذیری، هزینه، میزان تراش دندان، نحوه اجرا و چسباندن آنها روی دندان، با هم متفاوت‌اند. در زیر با این تفاوت ها، بیشتر آشنا می شویم:

تفاوت اصلی لمینت و کامپوزیت دندان | مرکز تخصصی دندان دکتر سپیده کاظمی زاده

زیبایی:

لمینت سرامیکی، درمانی است که لابراتوار، مسئول فرم دهی و ساخت آن در بیرون از دهان است. از آن جایی که لمینت سرامیکی، براق بوده و رنگی شبیه به دندان طبیعی دارد، از لحاظ زیبایی، شبیه‌تر و طبیعی‌تر از ونیر کامپوزیت است.

تماس با ما | کانال آپارات مرکز تخصصی دندان دکتر کاظمی زاده در اصفهان

تماس با ما | شماره واتساپ مرکز دندانپزشکی زیبایی دکتر سپیده کاظمی زاده

طول عمر، دوام و استحکام:

 چون لمینت به‌صورت لایه‌های مختلف سرامیکی یا پرسلن، داخل کوره پخته می‌شود، میزان استحکام آن نسبت به کامپوزیت، بیشتر است.
همچنین میزان لب‌پریدگی لمینت سرامیکی، بسیار کمتر از کامپوزیت ونیر است؛ بنابراین، کامپوزیت ونیر، درمانی است که بیشتر نیاز به مراقبت دارد. طول عمر کامپوزیت تقریباً حدود ۵ تا ۱۰ سال و دوام لمینت‌های سرامیکی به طور متوسط ۱۰ تا ۱۵ سال است.

میزان رنگ‌پذیری:

رنگ پذیری لمینت سرامیکی یا کامپوزیت ونیر دندان؛ کدام بیشتر است؟ | مطب دکتر سپیده کاظمی زاده برای لمینت، پرسلن داخل کوره پخته و بعد روی آن، یک‌لایه لعاب قرار داده و سپس سطح آن، براق می‌شود. سطح کامپوزیت هر چه خلل‌وفرج کمتری داشته و با فرز و پالیش، بهتر صاف و صیقلی شود، رنگ‌پذیری کمتری خواهد داشت؛ بااین‌حال باز هم در مقایسه با لمینت سرامیکی، رنگ‌پذیری و تجمع پلاک دندانی روی آن بیشتر است.

هزینه:

 در مورد این دو درمان باید گفته شود که کامپوزیت ونیر، درمانی است که در طی یک الی دو جلسه ۳ الی ۴ ساعته، توسط دندانپزشک ساخته می‌شود؛ در مقابل برای لمینت سرامیکی، دندانپزشک در جلسه اول سطح دندان را تراش داده، قالب‌گیری کرده و برای لابراتوار، قالب را ارسال می‌کند. در طی مدت‌زمان حدود ۳ الی ۴ هفته این پوسته‌های سرامیکی داخل لابراتوار، ساخته شده و در جلسه دوم روی دندان‌های تراش‌خورده بیمار، امتحان می‌شوند. در مرحله بعد پوسته سرامیکی، توسط چسب‌های رزینی، چسبانده می شوند. در لمینت سرامیکی، چون پروسه ساخت لمینت، توسط دو مرکز انجام می‌شود، در نتیجه زمان‌برتر بوده و هزینه بیشتری خواهد داشت.
می توان گفت در کل لمینت سرامیکی، نسبت به ونیر کامپوزیت، قیمت تقریباً دوبرابری دارد.

تماس با ما | مرکز دندان پزشکی دکتر سپیده کاظمی زاده

میزان تراش دندان:

 در درمان کامپوزیت ونیر، میزان تراش دندان نسبت به درمان لمینت، کمتر است. بیشتر سطح دندان آماده‌سازی و زبر شده تا کامپوزیت روی آن بهتر چسبانده شود؛ فقط قسمت‌هایی از دندان که برجسته و بیرون‌زدگی دارند، تراش بیشتری داده می‌شوند.
در مورد لمینت سرامیکی، میزان تراش دندان کمی بیشتر و در حدود یک تا ۵ میلیمتر از سطح مینای دندان است. البته اگر تراش اصولی، بادقت و در محدوده مینای دندان انجام شود، آسیبی به دندان نمی‌زند و جای نگرانی نیست.

نحوه اجرا و چسباندن

 در کامپوزیت ونیر، دندانپزشک بعد از آماده‌کردن سطح دندان، با استفاده از باند یا چسب، ماده خمیری کامپوزیتی را روی دندان گذاشته و با نور آبی آن را سخت می‌کند. در مرحله بعد با فرز، سطح آن را صاف و به فرم دندان طبیعی درمی‌آورد.
در لمینت سرامیکی، بعد از تراش و قالب‌گیری توسط دندانپزشک، پوسته‌های سرامیکی نازک که مثل عدسی چشم، ضخامت بسیار کمی دارند، توسط لابراتوار ساخته می‌شوند. در جلسهٔ دوم این پوسته‌های ساخته شده، توسط چسب‌های رزینی، روی دندان قرار می‌گیرند.
پس پروسهٔ ساخت لمینت زمان‌برتر و حدود ۳ الی ۴ هفته به طول می‌انجامد؛ ولی کامپوزیت در طی یک الی دو جلسه ساخته می‌شود؛ یعنی در یک جلسه ۳ الی ۴ ساعته می‌توان ۸ الی ۱۰ واحد کامپوزیت ونیر را ساخت.

لمینت سرامیکی دندان | مرکز تخصصی دندان دکتر کاظمی زاده

آشنایی کلی و مقایسه کامپوزیت با لمینت سرامیکی دندان:

کامپوزیت دندان

لمینت دندان

از میان لمینت سرامیکی دندان و کامپوزیت دندان، درمان لمینت سرامیکی به علت زیبایی، دوام و رنگ پذیری کمتر، معمولاً درمان بهتری درنظر گرفته می شود؛ با این حال بعضی، کامپوزیت ونیر را به علت میزان تراش کمتر دندان، نصب آسان تر و هزینه کمتر، ترجیح می دهند.

درصورتی‌که شما مخاطب عزیز، به درمان‌های لمینت سرامیکی در اصفهان و یا ونیر کامپوزیت در اصفهان نیاز داشته باشید، می‌توانید با ما در مرکز دندانپزشکی زیبایی دکتر سپیده کاظمی‌زاده، یکی از بهترین مراکز دندانپزشکی زیبایی در اصفهان، در ارتباط باشید.

صفحات مرتبط:

طرح لبخند هالیوودی در اصفهان | دکتر سپیده کاظمی زاده

لبخند هالیوودی در اصفهان

لبخند هالیوودی که یکی از درمان های دندانپزشکی محبوب است. در واقع لبخند هالیوودی یک درمان زیبایی شناسی لبخند است…
فهرست