تفاوت بلیچینگ و کامپوزیت ونیر دندان

بلیچینگ و کامپوزیت دندان، هر دو از درمان‌های محبوب دندانپزشکی زیبایی محسوب می‌شوند. هر دو این درمان‌ها برای داشتن دندان‌های سفید و درخشان استفاده می‌شوند؛ اما به‌راستی چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

سؤالی که بسیاری از مراجعین به مرکز دندانپزشکی زیبایی دکتر سپیده کاظمی‌زاده می‌پرسند، تفاوت بلیچینگ دندان در اصفهان  و کامپوزیت ونیر در اصفهان است.

کانال اینستاگرام مرکز دندانپزشکی دکتر کاظمی زاده | مرکز دندانپزشکی تخصصی دکتر سپیده کاظمی زاده
در علم دندانپزشکی زیبایی توسط درمان‌هایی مثل بلیچینگ، کامپوزیت ونیردندان و لمینت سرامیکی و همچنین اصلاح طرح لبخند در اصفهان، می‌توان رنگ و عیوب دندان‌ها را برطرف کرد و لبخندی جذاب‌تر با دندان‌هایی سفیدتر و زیباتر ایجاد کرد. قبل از اینکه به مقایسۀ دو درمان بلیچینگ و کامپوزیت ونیر بپردازیم، ابتدا باید ببینیم هر کدام از این دو درمان دقیقاً چه کاری انجام می‌دهند.

بلیچینگ یا سفیدکردن دندان‌ها چیست؟

تماس با ما | مرکز دندان پزشکی دکتر سپیده کاظمی زاده

بلیچینگ در اصفهان، یک روش زیباسازی دندان‌ها است که با این روش فقط می‌توان بدرنگی دندان‌ها را یک الی چند درجه، سفیدتر و روشن‌تر کرد، اما فرم و شکل دندان‌ها تغییری نمی‌کند. این درمان مناسب افرادی است که از شکل دندان‌هایشان رضایت دارند، فقط می‌خواهند رنگ دندان‌هایشان روشن‌تر شود؛ مثلاً اگر دندان‌ها به دلایلی مثل خوردن غذاها و نوشیدنی‌های رنگی مثل چای، قهوه، نوشابه یا مصرف زیاد دخانیات تغییر رنگ داده باشند با بلیچینگ، می‌توان رنگ دندان‌ها را سفیدتر کرد.
در این درمان با مواد خاصی که بر پایۀ پراکسید هیدروژن هستند، به درون ساختار مینای دندان نفوذ می‌کنند و باعث اکسیدشدن رنگ‌دانه‌هایی می‌شوند که در مینای دندان رسوب‌کرده است.

بلیچینگ چه تفاوتی با جرم‌گیری دندان دارد؟

تفاوت بین جرم گیری و بلیچینگ دندان هاجرم‌گیری با بلیچینگ نیز متفاوت است؛ چرا که در جرم‌گیری فقط جرم و پلاک از روی دندان برداشته می‌شود و رنگ دندان به رنگ اولیه و طبیعی برمی‌گردد (دندان سفیدتر نمی‌شود) اما در بلیچینگ تغییر رنگ و سفیدشدن دندان‌ها را خواهیم داشت.

انواع روش‌های بلیچینگ

انواع روش های سفید کردن دندان | مرکز دندانپزشکی دکتر سپیده کاظمی زاده در اصفهان
بلیچینگ یا سفید کردن دندان دو نوع دارد:

1) Office bleaching (بلیچینگ در مطب)

بلیچینگ در مطب با مواد سفیدکننده با غلظت بالاتر و زیر نظر دندانپزشک انجام می‌گیرد. بعد از اینکه با مادۀ محافظ لثه، لثه‌ها پوشانده شد، ژل روی دندان‌ها قرار می‌گیرد و حدود یک ساعت با دستگاه مخصوص، نور به دندان‌ها تابانده می‌شود تا سرعت انجام درمان بیشتر شود. می‌توان این درمان را یک الی دو بار به فاصلۀ یک هفته انجام داد تا به نتیجۀ دلخواه برسیم.

2) Home Bleaching (بلیچینگ در خانه)

در بلیچینگ در منزل، از مواد سفید کنندۀ با غلظت پایین‌تر استفاده می‌شود. در جلسۀ اول، از دهان بیمار قالبی تهیه می‌شود و لابراتوار یک تری شفاف(وسیله ای که ماده بلیچینگ در آن ریخته شده و روی دندان قرار داده می شود.) برای بیمار می‌سازد. در جلسۀ دوم، ژل سفید کننده به همراه تری شفاف به بیمار داده می‌شود و به مدت یک هفته این تری به همراه ژل سفید کننده، شبها داخل دهان بیمار قرار می‌گیرد؛ ولی چون غلظت ژل پایین‌تر است، زمان بیشتری طول می‌کشد تا درمان تکمیل شود. ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که نسبت به بلیچینگ در مطب، دندان‌ها کمتر دچار حساسیت می‌شوند.

تفاوت بلیچینگ در مطب و بلیچینگ در خانه | مطب دندانپزشکی دکتر سپیده کاظمی زاده

میزان سفیدشدن دندان‌ها در Bleaching

میزان سفیدشدن دندان‌ها در این درمان قابل‌پیش‌بینی نیست و بستگی به عوامل مختلفی مانند ژنتیک، جنس و علّت بدرنگی دندان دارد.

عوارض Bleaching

تنها عارضۀ قابل‌برگشت درمان بلیچینگ یا سفیدکردن دندان، حساسیت دندانی است که اگر اتفاق بیفتد، با استفاده از ژل‌ها یا خمیردندان‌های ضد حساسیت و استفادۀ یک روز در میان از تری بلیچینگ، می‌توان اثر آن را کاهش داد.

کامپوزیت دندان چیست؟

رزین کامپوزیت، یک ترکیب خمیری است که روی دندان‌ها قرار می‌گیرد و فرم و رنگ دندان‌ها را اصلاح می‌کند. کامپوزیت فقط برای سفیدکردن دندان‌ها نیست؛ بلکه با استفاده از این ماده می‌توان ترمیم‌های هم‌رنگ دندان انجام داد و مشکلاتی مثل دندان‌های کوتاه و ساییده شده، لبۀ شکستۀ دندان، فاصلۀ بین دندان‌ها و نامنظمی خفیف دندان‌ها را اصلاح کرد. کامپوزیت‌ها، اگر چه به اندازۀ لمینت‌های سرامیکی ماندگار نیستند؛ اما دوام قابل‌قبولی حدود 5 تا 10 سال دارند.

تماس با ما | مرکز دندان پزشکی دکتر سپیده کاظمی زاده
میزان تراش در این درمان بستگی به فرم دندان‌ها دارد؛ ولی در کل میزان تراش نسبت به درمان لمینیت سرامیکی، کمتر است. اگر دندان‌ها، نامنظمی و بیرون زدگی نداشته باشند، تراش زیادی لازم نیست ولی اگر قسمتی از دندان بیرون زدگی داشته باشد آن قسمت تراش بیشتری داده می‌شود. بعد از اینکه سطح دندان آماده‌سازی شد با استفاده از چسبهای مخصوص، مادۀ خمیری روی دندان چسبانده شده و با استفاده از نورهای آبی، سطح آن سفت و سخت می‌شود؛ سپس با استفاده از فرزها و دیسک‌های پرداخت به فرم طبیعی یک دندان در می‌آید و سطح آن صاف و براق می گردد. حال که در مورد کلیات این دو درمان دانستیم به مقایسۀ این دو درمان زیبایی می‌پردازیم:

تفاوت کامپوزیت و بلیچینگ در چیست؟

این دو درمان هر دو برای سفیدکردن دندان‌ها استفاده می‌شود؛ ولی فرایند و نتیجۀ نهایی آنها متفاوت است.

 رنگ
در بلیچینگ، تنوع رنگی وجود ندارد و فقط دندان‌های خود فرد یک تا چند درجه روشن‌تر می‌شود؛ ولی در کامپوزیت طیف رنگ‌های مختلفی وجود دارد از رنگ‌های طبیعی (که بیشتر برای ترمیم دندان استفاده می‌کنیم) گرفته تا رنگ‌های سفید BW و بسیار سفید SW که بنا به سلیقۀ بیمار انتخاب می‌شود.

 رنگ پذیری
در بلیچینگ، دندان‌ها به‌سرعت با مصرف نوشیدنی‌های رنگی و مصرف دخانیات رنگ می‌گیرند؛ ولی میزان رنگ‌پذیری در درمان کامپوزیت نسبت به بلیچینگ کمتر و نسبت به لمینت سرامیکی بیشتر است.

 طول عمر و ماندگاری
بلیچینگ یک درمان دائمی نیست و بایستی هر 6 ماه یا 12 ماه، یکبار مجدداً انجام شود؛ چون دوباره رنگ دندان‌ها به حالت اولیه بر می‌گردد. درمقابل درمان کامپوزیت، اگر به درستی انجام شود و مراقبت و نگهداری بیمار مناسب باشد، حداقل 5 سال دوام دارد.

 رفع عیوب دندان
با درمان کامپوزیت علاوه بر سفیدکردن دندان‌ها، می‌توان عیوب و شکل دندان‌ها را نیز اصلاح کرد؛ ولی با درمان بلیچینگ فرم و شکل دندان‌ها تغییری نمی‌کند؛ فقط بدرنگی‌های دندان، اکسید می‌شوند و رنگ دندان تا حدودی اصلاح می‌شود.

 تراش دندان
در بلیچینگ، هیچ‌گونه تراشی روی دندان ایجاد نمی‌شود؛ ولی برای کامپوزیت، سطح دندان کمی تراشیده و آماده‌سازی می‌شود.

قیمت ونیرکامپوزیت دندان در اصفهان

قیمت بلیچینگ دندان در مقایسه با ونیر کامپوزیت | مرکز تخصصی دندانپزشکی دکتر سپیده کاظمی زادهکلام آخر
بلیچینگ دندان، امروزه از درمان‌های پر استقبال دندانپزشکی زیبایی محسوب می‌شوند. کامپوزیت ونیر دندان، دوام و ماندگاری بیشتری داشته و رنگ‌پذیری کمتری دارد؛ در مقابل، بلیچینگ دندان به علت قیمت کمتر و عدم تراش دندان، امروزه پرکاربردترین درمان دندانپزشکی زیبایی محسوب می‌شود.

جهت مشاوره در خصوص درمان‌های ونیر کامپوزیت دندان در اصفهان، لمینت سرامیکی در نصف جهان و بلیچینگ دندان در اصفهان، می‌توانید با ما در مطب دکتر سپیده کاظمی‌زاده در ارتباط باشید.

صفحات مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست